Országszerte tüntetők vonultak utcára vasárnap a balliberális kormány közkegyelmi tervezete és a büntetőtörvénykönyv módosítása ellen tiltakozva, a bukaresti tüntetők között a tervezeteket nyíltan bíráló Klaus Iohannis államfő is megjelent.
2017. január 22., 19:322017. január 22., 19:32
2017. január 22., 23:162017. január 22., 23:16
A fővárosi Egyetem téren összegyűlt, egyes források szerint tíz-, mások szerint tizenötezer ember éppen a két kilométernyire lévő kormányszékház felé indult, amikor megérkezett közéjük Klaus Johannis, aki szerdán a kormányülésen való bejelentetlen részvételével próbálta megakadályozni, hogy a kabinet társadalmi vita nélkül módosítsa a büntetőjogot.
A tüntetők – akik szerint a kormánytöbbség nem a börtönök túlzsúfoltsága miatt akarja módosítani a büntetőjogot, hanem így akar mentőövet dobni a korrupcióval gyanúsított politikusainak – hangos éljenzéssel fogadták az elnököt. Klaus Johannis kijelentette, azért ment az Egyetem térre, hogy kifejezze felháborodását amiatt, hogy a politikusok egy csoportja meg akarja változtatni a törvényeket és gyengíteni szándékozik a jogállamot.
„Azért jöttem az Egyetem térre, több ezer románhoz hasonlóan, hogy kifejezzem felháborodásomat. Egy csoportnyi politikus, akiknek büntetőjogi ügyeik vannak, meg akarják változtatni a romániai jogszabályokat, meg akarják gyengíteni a jogállamot, és ez megengedhetetlen. Nem engedhetjük meg, hogy vétkes politikusok tízei, százai tiszta lappal folytathassák a törvénytelenségeiket. A románok joggal vannak felháborodva\" – idézte az államfő szavait az Agerpres hírügynökség.
Bukaresthez hasonlóan az ország számos nagyvárosában is utcára vonultak az emberek a Sorin Grindeanu vezette kormány közkegyelmet célzó terve ellen. Kolozsváron mintegy kétezren adtak hangot tilakozásuknak a demonstrálók, akik a következő feliratokkal ellátott táblákat emeltek a magasba: „Nemet az amnesztiának, börtönbe a tolvajokkal!\", „Egy demokráciában a tolvajok a börtönben ülnek\", „Törvényeket a népnek, és nem a politikusoknak\", „PSD, ne feledd, ez az ország nem a tied\". Tüntetéseket szerveztek vasárnap a külföldön élő románok is többek között Franciaországban, Olaszországban, Angliában, Dániában és Norvégiában.
A román Szociáldemokrata Párthoz (PSD) közel álló csatornák, a România, illetve az Antena 3 hírtelevíziók erőszakra való felbujtással és államcsínykísérlettel vádolták meg Klaus Johannist a tüntetők melletti szolidarizálása miatt. (Megjegyzendő, hogy előbbi csatorna tulajdonosa a jelenleg szökésben lévő, számos korrupciós és gazdasági bűncselekménnyel gyanúsított Sebastian Ghiță volt parlamenti képviselő, míg utóbbié a börtönbüntetését töltő Dan Voiculescu üzletember-politikus, egykori szenátor). Valentin Stan politikai elemző, egyetemi tanár szerint az államfő „erőszakra buzdította az illegális demonstráció résztvevőit\", míg Ion Cristoiu újságíró úgy vélekedett, hogy az államfő „a tüntetőkkel együtt fel fogja gyújtani a kormány épületét\".
A mezőgazdasági életjáradék összegének megszerzése érdekében a járadékosoknak évente kérvényt kell benyújtaniuk a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséghez (APIA).
A Sanitas szakszervezeti szövetség képviselői szerdán Alexandru Rogobete egészségügyi miniszterrel és a tárca szakembereivel tárgyaltak a második deficitcsökkentő csomagba foglalt egészségügyi reformokról.
Románia elnökével reklámozott, gyors meggazdagodást ígérő hamis hirdetések terjednek a közösségi oldalakon – figyelmeztetett szerdán az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Döntő házként elutasította szerdán a szenátus a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet, amelyet még Crin Antonescu volt elnökjelölt kezdeményezésére iktattak áprilisban a parlamentben az akkori koalíciós pártok vezetői.
Feljelentette a közösségi médiában posztolt bejegyzései nyomán országos népszerűségre szert tett brassói „sztárrendőr”, Marian Godină Dan Tanását, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselőjét, miután az a külföldi munkavállalók ellen uszított.
A környezetvédelmi minisztérium előtt tüntetnek szerdán a Silva Erdészeti Szakszervezeti Szövetség tagjai, elégedetlenségüket fejezve ki a Romsilva átszervezésére irányuló tervezettel szemben.
Elsőfokú (sárga) hőségriasztást rendelt el csütörtökre az ország nyugati és déli régióra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A részmunkaidős állások lehetőségét ajánlotta Daniel David munkaügyi miniszter az ösztöndíjak számának és összegének csökkentésére vonatkozó panaszok kapcsán egy egyeztetésen.
A rendőrség elfogott egy férfit, miután hat lövést adott le Bukarestben, egy 3. kerületi étterem teraszán. Az incidensben senki sem sérült meg. A külföldi állampolgárságú férfit a gyilkossági osztályon hallgatják ki.
Nem a választópolgárokat akarta büntetni az alkotmánybíróság a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésével, de úgy értékelte, hogy az egyik jelölt megsértette a játékszabályokat – jelentette ki Laura-Iuliana Scântei alkotmánybíró egy fórumon.
szóljon hozzá!