Kifüstölik a dohányosokat

Kifüstölik a dohányosokat

Csak idő kérdése a dohányzási tilalom bevezetése a romániai zárt nyilvános helyeken is, a téma évek óta része a közbeszédnek, így senkit nem ér váratlanul a füstmentesség. Bár sokan csak arra vártak, hogy Klaus Johannis államfő kihirdesse a jogszabályt, és megjelenjen a Hivatalos Közlönyben, hogy 45 nappal később hatályba lépjen, több szenátor az alkotmánybíróságon támadta meg a törvényt, így több hónapot késhet az alkalmazás. A Krónika által megkérdezett vendéglátósok szerint ugyanakkor rövid távon meglátszik majd a füstmentesség hatása.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Balogh Levente

2015. december 22., 12:052015. december 22., 12:05

2015. december 22., 17:142015. december 22., 17:14

Csak idő kérdése volt a dohányzási tilalom bevezetése valamennyi romániai zárt nyilvános helyen is, a téma évek óta része volt a közbeszédnek, így senkit nem ért váratlanul a füstmentesség bevezetése. Maga a vonatkozó törvénytervezet 2011 óta szerepelt a döntéshozók napirendjén, azonban a honatyák folyamatosan halasztották elfogadását.

A bukaresti Colectiv klubban történt tragédia – annak ellenére, hogy nem a dohányzás miatt ütött ki a több mint hatvan halálos áldozatot követelő tűz – felgyorsította az eseményeket, a múlt héten pedig a képviselőház döntéshozó kamaraként elfogadta a füstmentesség bevezetését. Az államelnöki hivatalból kiszivárgott információk szerint amint Klaus Johannisnak formálisan lehetősége nyílik rá, ellátja kézjegyével a jogszabályt, amely az aláírást követően megjelenhet a Hivatalos Közlönyben, és 45 nappal később hatályba is lép.

Megtámadták az alkotmánybíróságon a törvényt

Késhet a dohányzást nyilvános, zárt helyeken – így a bárokban, vendéglőkben is – betiltó törvény hatályba lépése, miután a képviselőház által múlt héten elfogadott, és Klaus Johannis államfőnek kihirdetésre elküldött törvényt 33 szenátor megtámadta az alkotmánybíróságon, a taláros testület pedig kedden január 27-re tűzte ki a tárgyalás időpontját.

Drasztikus büntetés

Attól kezdve pedig igen drasztikus büntetésre számíthatnak mindazok, akik a tiltás ellenére is rágyújtanak vagy hagyják, hogy bárjukban, vendéglőjükben a vendég nyugodtan pöfékeljen. A pénzbírság értéke magánszemélyek esetében 100 lejtől 500 lejig terjed, a jogi személyeknél viszont már az első kihágásnál 5000 lejt kell lepengetni, a második kihágásnál viszont a 10 ezer lejes bírság mellett a hely tevékenységét is felfüggesztik, amíg a tulajdonos nem orvosolja a problémát, ami a szankció elrendeléséhez vezetett.

Ha ezek után ismét tetten érik, hogy nem tartja magát a füstmentességhez, a 15 ezer lejes bírságon kívül be is zárják a helyiséget.

Időt és pénzt nyernek

A Krónika által a témában megkérdezett vendéglátósok véleménye megoszlik a dohányzást tiltó jogszabály kapcsán. Miközben egyesek szerint jó döntés volt, hiszen még a dohányosok számára is zavaró a füstös kocsma, mások úgy vélik, túl drasztikus a jogszabály, nem kellene a cigarettázókat teljesen kitiltani a szórakozóhelyekről, vendéglőkből.

Kovács István vállalkozó, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátó-ipari Egységek Szövetségének (SVESZ) elnöke például úgy véli, mindenkinek jót tesz, hogy nem lesz füst az éttermekben, szórakozóhelyekben.

Kifejtette, általában még a dohányosokat is zavarja a füst, a külföldi vendégek pedig eddig is az ajtó előtt vagy a kertben cigarettáztak. Sőt előfordult, hogy a fiatal pár kérte: az esküvő ideje alatt ne engedélyezzék, hogy a vendégek rágyújtsanak. Kovács István szerint az sem elhanyagolható szempont, hogy az alkalmazottaknak, a pincéreknek, bárosoknak sem kell folyamatosan az egészségükre ártalmas füstben dolgozniuk. Anyagi előnyei is lehetnek ugyanakkor az intézkedésnek: a vállalkozóknak nem kell a méregdrága füstelszívó berendezéseket megvásárolniuk, a vendégek nem égetik ki az abroszokat, székeket, a pincéreknek pedig nem kell a hamutartók cserélgetésével, elmosásával tölteniük az idejüket.

A szakember úgy látja, hogy vendéglátó-ipari egységeknek nem származik hátrányuk a füstmentességből, hiszen az egyformán érvényes mindenkire, így egyik sem tud előnyt kovácsolni, vendégeket csábítani azzal, hogy mégis engedélyezi a dohányzást. Kovács István szerint a jogszabály bevezetése után néhány hétig valószínűleg tolonganak majd a vendégek a bárok, kocsmák ajtója előtt, de aztán megszokják, és inkább kevesebbszer gyújtanak rá.

Többletterhek

Másként látja a tiltást Daragus Attila, az ANTREC faluturisztikai szövetség Kovászna megyei elnöke, aki Bálványoson működtet éttermet és panziót. Mint a Krónika kérdésére kifejtette, túl drasztikusnak tartja a törvényt, szerinte hátrányosan megkülönböztetik a dohányosokat. „Viszszatetsző, ahogy elkülönítik a cigarettázókat. Magyarországon láttam, hogy a strandokon beültetik a cigarettázókat egy üvegbúra alá, mint a karanténba\" – ecsetelte a vállalkozó, aki szerint embertelen, hogy például télen a vendégek kénytelenek lesznek kimenni az étterem elé cigarettázni.

Ez a tiltás a vendéglősök számára is többletkiadást jelent, véli Daragus, hiszen fedett, hangulatos helyet kell kialakítaniuk a kertben, az udvaron, ahol a vendégeik rágyújthatnak. Meglátása szerint a vállalkozókra kellett volna bízni, miként oldják meg, hogy elkülönítsék a dohányosokat és a nem dohányzókat, vagy kötelezni kellett volna őket nagy kapacitású füstelszívók beszerelésére.

Szűkülhet, de jobbá válhat a piac

Csak a teraszon, illetve a függőfolyóson lehet a törvény hatálybalépése után cigarettázni a nagyváradi Moszkva kávézóban is, a jelenleg még füstös romkocsma tulajdonosai viszont azt mondják, hogy a téli mínuszokban sem kell majd senkinek kockáztatnia a megfázást azért, mert a szabadban dohányzik.

„A füstmentességre a Moszkvában korábban is nagy hangsúlyt fektettünk, több levegőtisztító, füstelszívó berendezést is felszereltünk, volt nemdohányzó helyiségünk, illetve a koncerteken is minden esetben megtiltottuk a dohányzást. Innentől kezdve ezeket a készülékeket nem kell használnunk, ez természetesen költségcsökkenést jelent, azonban a dohányzóhely fűtése további kiadás, tehát átlagban nincs jelentős hatása a költségeinkre\" – fejtette ki érdeklődésünkre Schmieder Árpád, a Moszkva társtulajdonosa. Mint ecsetelte, kis számban biztosan lesznek majd olyanok, akik kifejezetten a dohányzás tiltása miatt inkább otthon maradnak, mert számukra kényelmetlenséget fog okozni a folyamatos kijárkálás.

„Alapvetően inkább úgy gondolom, hogy a dohányzást betiltó törvény csak egy faktor a sok közül, ami a vendéglátást nehezíti majd. A szigorodó biztonsági szabályok, a sorozatos hatósági ellenőrzések, az emelkedő költségek lassú áremelést kényszerítenek ki a bárokból országszerte, és számíthatunk arra is, hogy a kevésbé rugalmas és professzionális szereplők kiesnek a piacról\" – fejtette ki Schmieder.

Szerinte egyébként nincs is ezzel semmi baj, szép lassan a romániai vendéglátás is átalakul, és lehet, hogy számát tekintve kevesebb, de ugyanakkor magasabb színvonalú helyre járhatunk majd kikapcsolódni, szórakozni. A döntésnek a Moszkva számára ugyanakkor egyértelmű pozitív hatása az lesz, hogy végre olyan kiállításokat is megtarthatnak, amiket korábban a dohányfüst miatt nem volt lehetőségük megtenni, ugyanis számos festő, grafikus, kézműves azért nem támogatta a kiállítást bárokban, mert a füst tönkreteheti az alkotásaikat.

A magyarországi születésű, Nagyváradra nemrég átköltözött Schmieder Árpád ugyanakkor úgy látja, hogy a romániai lakosság a magyarországival összehasonlítva sokkal inkább dohányos, tehát az intézkedés arányaiban több embert fog érinteni. A másik oldalon viszont biztos, hogy azok a nem dohányzók, akik a füst miatt nem szerettek kijárni a városba, ezek után ezt könnyebben megtehetik.

„Nem kell továbbá részleteznem, hogy az intézkedéseknek milyen egyértelműen pozitív egészségügyi hatásai lesznek majd a dolgozóink, illetve a törzsvendégeink számára, amiatt hogy nem kell hosszú órákat a füstös környezetben eltölteniük. Visszagondolva a magyarországi füstmentességi átállásra, emlékszem, hogy az első időben volt egy kis bizonytalanság mind a vendéglátósok, mind a kliensek részéről, mert ugye mindenkinek alkalmazkodnia kellett az új helyzethez. De ez nem tartott pár hónapnál tovább, hamar megszoktuk. Gondoljunk csak arra, hogy a budapesti romkocsmák udvarain lévő, fűtött, nagyméretű dohányzóhelyeken milyen kiváló hangulat szokott kialakulni\" – mutatott rá a vendéglátós.

„Kulturális sokk”

„Úgy gondolom, ennyi hercehurca után a vendéglátósok társadalmát nem éri meglepetésként a dohányzást tiltó törvény, mint Romániát a tél. Véleményem szerint a szórakozóhelyek közönsége átesik egy »kulturális« sokkon, utána meg visszatér a különböző közösségekbe, amelyeknek a kocsmák, bárok, klubok, egyebek adnak otthont\" – vallja hasonlóképpen Szántai János, a kolozsvári Insomnia kávézó társtulajdonosa. Szerinte ugyanakkor kérdéses, hogy a különböző helyek kibírják-e ezt „a sokkos időszakot\".

„Pragmatikusan nézve a dolgot: derűsen kell szembenézni az előbb-utóbb bekövetkező sokkidőszakkal, figyelni kell a forgalmat, és a számok alapján el kell dönteni, hogy ez a »módosult tudatállapot« jövedelmező-e hosszabb távon. Ha igen, akkor érdemes folytatni, ha meg nem, akkor valami más után kell nézni\" – fogalmazta meg Szántai, aki abban bízik, hogy az emberek jobban szeretik a sört, mint a füstöt. „Ha ugyan be nem tiltják az alkoholfogyasztást is\" – jegyezte meg ironikusan.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 17., péntek

Jóval olcsóbb erdélyi járatokkal „nyomná le” a Taromot egy másik román légitársaság

Új bel- és külföldi repülőjáratokat jelentett be az AnimaWings, mely immár száz százalékban román tulajdonban van.

Jóval olcsóbb erdélyi járatokkal „nyomná le” a Taromot egy másik román légitársaság
2024. május 17., péntek

Már negyedik hónapja Romániában a legmagasabb az infláció európai uniós összevetésben

Március után áprilisban is 2,6 százalék volt az éves infláció az Európai Unióban, ám Románia már a negyedik egymást követő hónapban a legmagasabb inflációval rendelkező tagállam – derült ki az Eurostat által pénteken közzétett adatsorokból.

Már negyedik hónapja Romániában a legmagasabb az infláció európai uniós összevetésben
2024. május 16., csütörtök

Felsrófolták a munkadíj árát az autószerelők

Jelentősen nőtt tavaly az autószerelő műhelyekben alkalmazott munkadíj – derül ki a biztosítótársaságok szövetsége (BAAR) által készített elemzésből.

Felsrófolták a munkadíj árát az autószerelők
2024. május 16., csütörtök

Nem ellensúlyozza az agrártámogatás a súlyos piaci zavarokat okozó olcsó ukrán termékek hatását

Román állami támogatásból egészíti ki a bukaresti mezőgazdasági minisztérium a gazdáknak nyújtott uniós dotációt. A kormányfő által a napokban aláírt jogszabályok értelmében a romániai gazdák mintegy 400 millió euró többlettámogatásra jogosultak.

Nem ellensúlyozza az agrártámogatás a súlyos piaci zavarokat okozó olcsó ukrán termékek hatását
2024. május 16., csütörtök

Csaknem 35 százalékkal több földgázt importált Románia az első negyedévben, mint egy évvel korábban

Az idei év első három hónapjában 323 tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 34,5 százalékkal (82 800 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közölt adataiból.

Csaknem 35 százalékkal több földgázt importált Románia az első negyedévben, mint egy évvel korábban
2024. május 16., csütörtök

Rendelet készül a zsugorinfláció leleplezésére, a mosóporok piacára lecsap a Versenytanács

Jelentős előrelépés történt a csökkentett tömegű, de azonos áron eladott termékek ügyében – jelentette ki Marcel Ciolacu. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a Versenytanács ellenőrzést fog végezni a mosószerek „indokolatlan” drágulása miatt.

Rendelet készül a zsugorinfláció leleplezésére, a mosóporok piacára lecsap a Versenytanács
2024. május 16., csütörtök

Nevet változtatott az RCS & RDS elektronikus hírközlési szolgáltató

Az RCS & RDS elektronikus hírközlési szolgáltató május 15-i hatállyal Digi Romániára változtatta nevét.

Nevet változtatott az RCS & RDS elektronikus hírközlési szolgáltató
2024. május 15., szerda

Problémásabbnak tartja Románia gazdasági helyzetét a magyarnál a bukaresti jegybank elnöke

A Román Nemzeti Bank (BNR) a korábbi 4,7 százalékról 4,9 százalékra módosította az idei évre szóló inflációs előrejelzését, 2025 végére 3,5 százalékos pénzromlást vár a jegybank – jelentette be szerdán Mugur Isărescu, a központi pénzintézet elnöke.

Problémásabbnak tartja Románia gazdasági helyzetét a magyarnál a bukaresti jegybank elnöke
2024. május 15., szerda

Megcsappant a támogatás, már nem annyira népszerűek a környezetkímélő autók

A vártnál kisebb az érdeklődés a magánszemélyek számára meghirdetett, környezetkímélő autók vásárlását támogató Roncsautó Plusz program iránt, így a fel nem használt összegeket a jogi személyeknek meghirdetett programhoz fogják átcsoportosítani.

Megcsappant a támogatás, már nem annyira népszerűek a környezetkímélő autók
2024. május 15., szerda

Szupertitkos? A legtöbb álláshirdetés nem adja meg a várható fizetést

Az idei év első három hónapjában meghirdetett több mint 110 000 állásból összesen 37 000 hirdetésben tüntették fel a várható fizetést is – derül ki az eJobs.ro munkaerő-toborzó platform szerdán közzétett elemzéséből.

Szupertitkos? A legtöbb álláshirdetés nem adja meg a várható fizetést