Lemondott a Bukaresti Nemzeti Opera művészeti igazgatói tisztségéről Johan Kobborg világhírű dán balettművész és koreográfus, miután konfliktus alakult ki közte és az intézmény új vezetősége között. Kobborg lemondását az opera vezetősége is megerősítette.
2016. április 13., 16:092016. április 13., 16:09
Közölték, hogy elfogadták a lemondást – írta az Adevărul című napilap szerdán. Kobborg korábban a dán és a londoni Királyi Balett művészeként szerzett hírnevet, ahol a társulat egyik vezető táncosa volt. 2013 végétől töltötte be a bukaresti opera művészeti igazgatói tisztségét.
Vlad Alexandrescu kulturális miniszter április elején nevezte ki az opera ideiglenes vezérigazgatójává Tiberiu Soare román karmestert, aki visszaminősítette Kobborgot a művészeti igazgatói tisztségből a balettkar tagjává, arra hivatkozva, hogy az opera szerkezeti felépítésében nem szerepelt az általa elfoglalt poszt.
Ezzel szemben Kobborg azt állítja, hogy ez csak ürügy, valójában Soare el akarja törölni azokat az eredményeket, amelyeket elért a balettkarral bő két év alatt. A román kulturális sajtó kedvezően fogadta a dán művész újításait, külön érdemének tekintették számos fiatal külföldi táncos leszerződtetését.
A kulturális miniszter megpróbált közvetíteni a felek között, a hétvégén Soaret vezérigazgató-helyettessé minősítette vissza, de Kobborgot így sem sikerült jobb belátásra bírni, mi több, a dán balettművész élettársa, a szintén világhírű Alina Cojocaru román balettművész visszamondta a vasárnapi Manon című előadásban való fellépést.
A vita annyira megosztotta az operaház művészeit, hogy kedden a Kobborgot támogató balett-táncosok tüntetést szerveztek az intézmény előtt. A román média szerint a megmozduláson az opera jelenlegi vezetőségét támogató román művészek is megjelentek, akik a nacionalista megnyilvánulástól sem riadtak vissza: azt kiáltották a többnyire külföldi táncosoknak, hogy „kifelé az országból!”. A román művészek azt kifogásolják, hogy külföldi kollégáiknak magasabb a bérük.
Az ügyben Angela Gheorghiu világhírű román operaénekes is állást foglalt: egy közösségi oldalon közzétett bejegyzésében jelezte, támogatja az opera új vezetőségét. Az énekművész az elmúlt években többször adott koncertet Tiberiu Soare karmesterrel együtt.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!